Krokiety z kapustą i pieczarkami

Krokiety to dość pracochłonne danie, ale warto się na nie skusić nie tylko od święta. Chrupiące z zewnątrz, w środku wypełnione pysznym farszem. Idealnie smakują z kubkiem dobrego barszczu. Prosty przepis na pyszny barszcz czerwony znajdziesz tutaj – klik

krokiety z kapusta kiszona i pieczarkami

PRZEPIS NA KROKIETY Z KAPUSTĄ I PIECZARKAMI

(16-18 sztuk)


Farsz :
1 kg kiszonej kapusty
750 g pieczarek
1 duża cebula
2 ziarna ziela angielskiego
2 ziarna czarnego pieprzu
2 liście laurowe
1 łyżeczka cukru
sól, pieprz



Ciasto na naleśniki :
3 szklanki mąki pszennej
3 szklanki mleka
3/4 szklanki wody
3 jajka
3 łyżki oleju



Dodatkowo :
bułka tarta
2 jajka
olej


Jak zrobić krokiety z kapustą i pieczarkami:

Kapustę przepłukać na sicie. Przełożyć do garnka, zalać wodą do przykrycia kapusty, dodać 2 ziarna ziela angielskiego, 2 ziarna czarnego pieprzu, 2 liście laurowe i po 1 łyżeczce soli i cukru. Gotować przez około 1 godzinę (aż kapusta będzie miękka). Ugotowaną kapustę odcedzić, wyciągnąć przyprawy i odstawić do wystudzenia. 

Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Pieczarki umyć i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wrzucić cebulę, oprószyć solą i pieprzem, smażyć 2-3 minuty. Dodać pieczarki, oprószyć dużą szczyptą soli i pieprzu, smażyć aż odparuje cała woda. Pod koniec posmakować i w razie potrzeby doprawić jeszcze solą i pieprzem. 

Ostudzoną kapustę mocno odcisnąć z wody. Do kapusty dodać pieczarki z cebulą, doprawić solą i pieprzem. Farsz powinien być wyrazisty w smaku. 

Przygotować ciasto na naleśniki : wszystkie składniki umieścić w misce i dokładnie zmiksować. Odstawić na 20 minut, następnie smażyć naleśniki. Na każdy naleśnik (powinny być całkowicie ostudzone!) nakładać po 1-1 ½  łyżki farszu. Zawijać, następnie obtaczać w rozmąconym jajku i bułce tartej. Smażyć z obu stron na złoto.



Jeśli wypróbowałeś ten przepis, podziel się opinią!




Skąd pochodzi przepis?

Smakowite krokiety na dobre wpisały się do tradycji kulinarnej naszego kraju. Oryginalny przepis na danie narodził się we Francji, skąd też pochodzą naleśniki, będące jego bazą. Nadworny kucharz króla Ludwika XIV François Massialot opracował recepturę jeszcze w XVII wieku, stosując farsze do krokietów na bazie mięsa oraz trufli. Francuska nazwa potrawy (croquette) pochodzi od słowa chrupać. Ta pyszna potrawa w polskim wydaniu była znana już w XIX wieku z wypełnieniem z kiszoną kapustą i grzybami. Z czasem ten drugi składnik zaczęły wypierać znacznie tańsze pieczarki. 

Na jaką okazję przygotować krokiety z kapustą i pieczarkami?

Wyśmienite krokiety, których bazą jest kiszona kapusta i pieczarki, sprawdzą się na wiele okazji. Przede wszystkim możesz je wykonać na kolację wigilijną, wówczas farsz można dodatkowo wzbogacić suszonymi grzybami. Danie doskonale komponuje się z barszczem czerwonym! To też doskonała przekąska w ramach przyjęcia sylwestrowego czy karnawału. Możesz ją zaserwować zaproszonym gościom jako dodatkowy posiłek po zjedzeniu głównych dań. Warto pamiętać, że potrawa nadaje się do mrożenia, dlatego warto sporządzić od razu więcej sztuk, aby mieć ją zawsze pod ręką!  

Właściwości zdrowotne

Prezentowane tutaj krokiety nie są co prawda niskokaloryczne, jednak dzięki bogatemu farszowi można je uznać za bardzo pożywne. Kiszona kapusta to niezwykle zdrowy składnik, który wyróżnia się dużą zawartością witaminy C, dlatego w dawnych czasach chroniła ludzi przed szkorbutem w trakcie długich, zimowych miesięcy. Poza tym składa się także z witaminy E będącej naturalnym antyoksydantem oraz z wapnia i fosforu. Również pieczarki są bardzo zdrowe, ze względu na obecność witamin z grupy B i D oraz kwasu foliowego.

Komu będzie smakować?

Porcja smakowitych krokietów z kapustą i pieczarkami przypadnie do gustu każdemu amatorowi polskich specjałów. Uwielbiają go dzieci i dorośli bez względu na wiek. Potrawę warto zaserwować również gościom, którzy nie spożywają mięsa, jako pyszną, wegetariańską przekąskę. Poza tym danie można sporządzić w trakcie kolacji, na którą zaprosisz osoby z zagranicy, w końcu to sztandarowy produkt naszej kuchni!

1 komentarz