Kotlety z kaszy gryczanej z pieczarkami

Kotlety z kaszy gryczanej z dodatkiem cebuli, czosnku i pieczarek. Doskonała opcja nie tylko dla wegetarian, ale dla każdego wielbiciela kaszy! Dzięki temu, że połowę kaszy blendujemy, masa bardzo dobrze się klei i formowanie kotlecików nie sprawia większych problemów. Kotlety gryczane można podać z gotowanymi ziemniakami i surówką np. z selera i marchewki i koniecznie z sosem, dobrze będzie pasował sos koperkowy. Przepis na surówkę i sos w najbliższych dniach na blogu.


kotlety z kaszy gryczanej z pieczarkami

PRZEPIS NA KOTLETY Z KASZY GRYCZANEJ Z PIECZARKAMI

(ok. 15 sztuk)




Składniki :
300 g ugotowanej kaszy gryczanej (3 woreczki)
300 g pieczarek
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 ½ łyżeczki tymianku
1 płaska łyżeczka soli (lub do smaku)
1/3 łyżeczki pieprzu
4 łyżki bułki tartej
2 jajka
olej do smażenia



Jak zrobić kotlety z kaszy gryczanej i pieczarek:

Połowę kaszy wsypać do dużej miski i zblendować. Dodać pozostała kaszę. Pieczarki umyć, zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Cebule obrać i pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wrzucić cebulę i wyciśnięte ząbki czosnku, smażyć 2-3 minuty, dodać pieczarki oprószyć solą i pieprzem. Smażyć aż cała wodą wyparuje, na koniec posmakować i doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić do wystygnięcia, następnie dodać do kaszy. Dodać resztę składników : tymianek, 1 płaską łyżeczkę soli, pieprz i bułkę tartą, wymieszać, posmakować i w razie potrzeby doprawić do smaku. Na koniec dodać jajka, dokładnie wymieszać. Jeśli masa jest za rzadka dodać więcej bułki tartej, jeśli za gęsta dodać trochę zimnej wody. Na patelni rozgrzać olej, z masy formować kotlety (mocno dociskając w rękach). Jeśli masa jest zbyt mokra dodać więcej bułki tartej, jeśli zbyt sucha dodać wody. Kotlety smażyć na rumiano z obu stron.  

Skąd pochodzi posiłek?

Jeszcze w XX wieku kasze były obecne na polskich stołach kilka razy w tygodniu, przez wieki wpisały się do tradycji kulinarnej naszego kraju. Gryka pojawiła się na naszych ziemiach wraz z najazdem Tatarów w XIII wieku, jednak dopiero w XV w. weszła na stałe do repertuaru kucharzy. W zależności od regionu odmiana gryczana była wykorzystywana w różnego typu daniach, nie tylko jako zamiennik ziemniaków do mięsa i surówki. Sporządzało się z nich jarskie kotlety z dodatkiem warzyw, grzybów leśnych a z czasem pieczarek. Takie dania były serwowane w okresie postu, z kolei w dzisiejszych czasach cieszy się popularnością wśród osób na diecie bezmięsnej. 

Na jaką okazję przygotować kotlety z kaszy gryczanej z pieczarkami?

Ta wyśmienita potrawa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotletów mielonych z wieprzowiny. Jest bowiem znacznie mniej kaloryczna i sprawdzi się dla osób pragnących schudnąć lub obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Dlatego poniższa wersja z kaszy gryczanej z pieczarkami pasuje doskonale, jeśli masz ochotę na tradycyjny, domowy obiad, np. niedzielny. Jako że jest to danie jarskie, to możesz je wykorzystać też jako główny posiłek w piątek czy w czasie postu. 

Właściwości zdrowotne

Prezentowane tutaj kotleciki są niezwykle smakowite, ale też bardzo zdrowe. Kasza gryczana jest dobrym źródłem wielu związków chemicznych, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu człowieka. Jeszcze w XX wieku była stosowana w medycynie przy kuracji chorych i niedożywionych dzieci. Jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, dlatego w połączeniu z pieczarkami jest ciekawą alternatywą dla mięsa. Zawiera dużo błonnika, który obniża cholesterol i ułatwia trawienie. Poza tym znajdziemy w niej witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez itp. 

Komu będzie smakować?

Tego typu kotlety gryczane z pieczarek z pewnością przypadną do gustu wszystkim osobom na diecie wegetariańskiej, w końcu nie zawierają w swoim składzie ani grama mięsa. Poza tym powinny smakować również dzieciom, które docenią chrupiącą teksturę dania! Oczywiście możesz je zaserwować gościom tęskniącym za domowymi obiadami, do tego wystarczy mizeria lub buraczki z ziemniakami i zdrowa alternatywa dla mielonych gotowa!


Jeśli wypróbowałeś ten przepis, podziel się opinią!

2 komentarze

  1. Robiłam takie kiedyś, pamiętam były pyszne. Aż nabrałam ochoty by zrobić je znowu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyobrazam sobie jakie sa smaczne, musze koniecznie zrobic!

    OdpowiedzUsuń