Pieczone pierogi z kurczakiem, papryką, pieczarkami i serem

Drożdżowe, pieczone pierogi faszerowane kurczakiem, papryką, pieczarkami i serem. Doskonale smakują z dodatkiem domowego sosu czosnkowego. Można je podawać na ciepło i na zimno. Z podanej proporcji wychodzi 10 średnich pierogów.


pieczone pierogi z kurczakiem papryka pieczarkami serem

PRZEPIS NA PIECZONE PIEROGI Z KURCZAKIEM, PAPRYKĄ, PIECZARKAMI I SEREM

(10 sztuk)


Zaczyn :
15 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
4 łyżki ciepłej wody

Ciasto :
300 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
150 ml ciepłej wody

Farsz :
1 pojedyncza pierś z kurczaka
½ cebuli
½ czerwonej papryki
100 g pieczarek
mała garść startego żółtego sera
½ łyżeczki słodkiej papryki
sól, pieprz
oliwa

Dodatkowo :
1 jajko



Jak przygotować pieczone pierogi z kurczakiem, papryka i serem :

Najpierw przygotować ciasto : wszystkie składniki na zaczyn umieścić w małej miseczce, dokładnie wymieszać i odstawić na 10-15 minut. Do dużej miski przesiać mąkę, dodać sól, oliwę, gotowy zaczyn i wodę. Mieszać łyżką aż składniki się połączą, wówczas przełożyć na blat i wyrabiać przez około 5 minut. Odłożyć ciasto z powrotem do miski, przykryć ściereczką kuchenną i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Przygotować farsz : pierś z kurczaka pokroić na małe kawałki, cebulę i paprykę w drobną kostkę, pieczarki zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy, wrzucić cebulę, po 1 minucie dodać pieczarki, oprószyć solą i pieprzem, smażyć aż cała woda odparuje. Wówczas zgarnąć zawartość patelni na bok, wrzucić kurczaka, oprószyć solą, pieprzem i słodką papryką. Smażyć przez 2-3 minuty. Na koniec dodać paprykę i starty żółty ser, wymieszać i ściągnąć z palnika. Wyrośnięte ciasto rozwałkować, wykrawaczem lub miseczką o średnicy 12 cm wyciąć kółka (skrawki, które zostaną zagnieść i rozwałkować). Każde lekko spłaszczyć w dłoni, nałożyć na nie farsz i bardzo dokładnie i mocno zalepić (najlepiej zaciągając brzeg do wewnątrz). Pierogi układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 25 minut (powinny się zarumienić).


Pieczone pierogi z kurczakiem, papryką, pieczarkami i serem
Domowe, pieczone pierogi z kurczakiem, papryką, pieczarkami i serem to doskonała odmiana popularnego dania staropolskiej kuchni. Farsz z drobiu i warzyw jest świetną alternatywą dla ziemniaków z serem, kapusty czy szpinaku. Pierożki drożdżowe z pieca świetnie smakują delikatnie polane sosem czosnkowym.

Skąd pochodzi posiłek?

Popularne na polskich stołach gotowane, smażone lub pieczone pierogi są znane od stuleci. Choć wiele osób uważa danie za przykład typowej, staropolskiej kuchni, istnieją różnorodne odmiany potrawy:
gruzińskie pielmieni,
włoskie ravioli,
ukraińskie wareniki,
chińskie jiaozi i wontony.
W naszym kraju najbardziej znane są pierogi ruskie, z mięsem oraz z kapustą i grzybami. Farsz może być także wykonany ze szpinaku z dodatkiem sera czy owoców (np. truskawek, jagód). Pieczone pierogi z kurczakiem, papryką i pieczarkami wykonane wg załączonego przepisu zachwycą każdego. Ich niepowtarzalny smak na długo pozostaje w pamięci.

Na jaką okazję przygotować pieczone pierogi z kurczakiem, papryką, pieczarkami i serem?

Smaczne i pożywne pierogi z pieca z mięsem są doskonałą potrawą na różnorodne okazje. Sprawdzą się jako sycący obiad lub kolacja. Warto je podać gościom na imprezie urodzinowej, imieninowej czy weekendowym spotkaniu z przyjaciółmi. Świetnie smakują polane domowym sosem czosnkowym. Drożdżowe pierogi z pieczarkami i serem można jeść zarówno na ciepło, jak i zimno, dlatego też są idealną przekąską do pracy.

Właściwości zdrowotne

Domowe, pieczone pierogi z mięsem zawierają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zawarty w potrawie kurczak dostarcza do organizmu cenne białko, różnorodne minerały (cynk, żelazo, magnez, fosfor, selen i potas), a także witaminy z grupy B. Danie składa się również z ważnych dla zdrowia warzyw: papryki (pomagającej obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegającej powstawaniu chorób krążenia), pieczarek (pozytywnie wpływających na odporność, działających antybakteryjnie i odchudzająco) oraz cebuli (wykazującej liczne właściwości lecznicze, spożywanej np.: w stanach przeziębienia).

Komu będzie smakować?

Danie smakuje zwolennikom staropolskiej kuchni, osobom uwielbiającym mięso oraz tym, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Piecuchy z gyrosem zachwycą wszystkich domowników i gości.

1 komentarz