Zakwas na chleb krok po kroku

Chleb pieczony na prawdziwym, domowym zakwasie jest bardziej wartościowy niż jakiekolwiek inne pieczywo. Posiada sporo błonnika, witamin i składników mineralnych oraz bakterie kwasu mlekowego, które skutecznie usprawniają proces trawienia. Zaletą pieczywa na zakwasie jest również fakt, że długo zachowuje świeżość i dobry smak.  


Zakwas to po prostu dzikie drożdże powstałe w wyniku naturalnej fermentacji mąki z wodą. Jego przygotowanie jest proste, należy jedynie trzymać się rozkładu i zaglądać do niego przez 5 dni co 12 godzin. Piątego dnia możemy już upiec nasz pierwszy chleb. Na zakwasie można upiec zarówno chleb pszenny jak i żytni lub mieszany. Na zdjęciu pokazałam jak zakwas powinien wyglądać piątego, czyli ostatniego dnia hodowli. 


zakwas-zytni-na-chleb

JAK PRZYGOTOWAĆ ZAKWAS NA CHLEB KROK PO KROKU


Dzień pierwszy

19.00 – do czystego, wyparzonego słoika (1 l lub 1,5 l) wsypać 50 g mąki żytniej typ 2000 i dolać 50 ml letniej wody (najlepiej przegotowanej i przestudzonej do temperatury około 40 stopni). Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (może być blat kuchenny).


Dzień drugi

07.00 – wymieszać zawartość słoika drewnianą łyżką, przykryć ściereczką i odstawić.
19.00 – do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody. Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić.


Dzień trzeci

Jeśli wszystko idzie dobrze w słoiku powinny pojawić się bąbelki i zakwas powinien zacząć rosnąc.
07.00 – jeśli zakwas sporo urósł należy go wymieszać drewnianą łyżką. Jeśli nie zostawić.
19.00 - do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody. Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenna ściereczką i odstawić.


Dzień czwarty

07.00 – zakwas powinien rosnąć, należy go wymieszać drewnianą łyżką i odstawić.
19.00 – zakwas powinien rosnąć, do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody. Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić.


Dzień piąty

07.00 - zakwas powinien nadal rosnąć, na jego powierzchni powinno być sporo bąbelków. Należy go wymieszać, odstawić na 4-6 godzin lub do wieczora i można już wstawiać pierwszy chleb!


To jak szybko i mocno zakwas rośnie jest sprawą indywidualną. U niektórych będzie rósł tak, że aż wyleje się ze słoika, u innych podrośnie ledwie do połowy wysokości. Nie ma to większego znaczenia, oba zakwasy będą dobre. Najważniejsze jest to, żeby zakwas rósł, żeby pojawiały się bąbelki i specyficzny lekko kwaśny zapach.

Z gotowego zakwasu należy odłożyć 3-4 łyżki do małego czystego słoiczka i schować do lodówki, będzie to starter do upieczenia kolejnego chleba. Starter może spokojnie leżeć w lodówce i czekać na upieczenie kolejnego chleba, ale nie dłużej niż tydzień – półtorej tygodnia. Jeśli w ciągu półtorej tygodnia nie używamy startera, należy słoiczek wyciągnąć, odstawić na blat na 2 godziny, żeby się ogrzał. Następnie należy go dokarmić, czyli dodać 1-2 łyżki mąki żytniej 2000 i taką samą ilość letniej wody. Wymieszać i wstawić z powrotem do lodówki. Im zakwas jest starszy tym jest mocniejszy i nasze chleby będą łatwiej na nim wyrastać (mój zakwas ma już 2 lata J).  Z zakwasu, który  wyhodowaliśmy możemy upiec pierwszy chleb a nawet dwa, bo zakwasu jest całkiem sporo J. Całą resztę, której nie zużyjemy możemy albo komuś podarować albo wyrzucić, bo już się nie przyda. W kolejnym wpisie podam przepis na łatwy chleb pszenny na zakwasie.


Brak komentarzy

Prześlij komentarz