Bigos z kapusty kiszonej


Bigos to kolejna świąteczna potrawa, przygotowywana według tradycyjnego domowego przepisu. U mnie najczęściej gotuje się bigos w całości z kapusty kiszonej i taki lubię najbardziej. Dodaję do niego mięso z łopatki wieprzowej, dobrą, wiejską kiełbasę, wędzony boczek, grzyby, cebule i suszone śliwki. Im dłużej go gotujemy tym jest smaczniejszy. U mnie trwa to 3 dni, myślę, że to takie niezbędne minimum. Pod przepisem zamieściłam również informację co zrobić, żeby przechowywać bigos dłużej niż kilka dni. Dzięki temu możemy przygotować go wcześniej i odgrzać w czasie świąt. Mamy już gotowy bigos i zaoszczędzamy sobie czas w świątecznym zgiełku na gotowanie kolejnej potrawy :).  


bigos z kiszonej kapusty


PRZEPIS NA BIGOS Z KAPUSTY KISZONEJ



Składniki :
2 kg kapusty kiszonej
1 kg łopatki wieprzowej
2 małe lub 1 duża wiejska kiełbasa
150 g wędzonego boczku
50 g suszonych grzybów
2 duże cebule
5-6 suszonych śliwek
4 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
olej
sól, pieprz


Jak zrobić bigos z kiszonej kapusty :
Grzyby wrzucić do garnka, zalać zimną wodą, odstawić do namoczenia na 1 godzinę, następnie gotować w tej samej wodzie przez 30 minut. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna należy ją dobrze przepłukać, następnie przełożyć do dużego garnka, zalać wodą do przykrycia, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Wstawić na palnik, zagotować. Po godzinie dodać pokrojone na mniejsze kawałki mięso z łopatki. Grzyby odcedzić (wodę z gotowania zostawić!), pokroić na mniejsze kawałki, dodać do kapusty. Do garnka dolać 1 szklankę wody z gotowania grzybów. Śliwki posiekać, dodać do kapusty. Cebule obrać, pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać 3 łyżki oleju, wrzucić cebulę, oprószyć solą i pieprzem, smażyć aż ładnie się zarumieni. Dołożyć do gotującego się bigosu. Kiełbasę pokroić na cztery, następnie na plastry. Boczek pokroić w cienkie plastry (odciąć twardą skórę), następnie niedbale posiekać. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju, wrzucić kiełbasę z boczkiem. Smażyć aż dobrze się zarumienią. Dodać do gotującego się bigosu. Pierwszego dnia gotować bigos na małym ogniu przez około 3 godziny (do miękkości mięsa). Ściągnąć z palnika, odstawić do wystygnięcia, następnie przełożyć w chłodne miejsce. Drugiego i trzeciego dnia gotować na małym ogniu przez około półtorej godziny. Należy często mieszać w garnku i kontrolować czy nie wygotował się już cały płyn, wówczas można troszkę podlać wodą. Po trzech dniach bigos jest gotowy. Powinien być dość gęsty, prawie cały płyn powinien odparować. Taki bigos jest już gotowy do jedzenia. Opcjonalnie można go jeszcze doprawić solą i pieprzem.


Jak przechowywać bigos :
Można wydłużyć czas przechowywania bigosu. W tym celu należy przygotować słoiki : umyć i wyparzyć. Wyparzanie można zrobić w piekarniku : suche słoiki włożyć do zimnego piekarnika, zamknąć, nastawić na 100 stopni. Wyparzać przez 25-30 minut licząc od momentu nagrzania piekarnika. Po tym czasie wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić tak do wystygnięcia słoików. Nakrętki należy umyć, przelać wrzącą wodą i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha. Do przygotowanych w ten sposób słoików, wkładać gorący bigos. Wierzch każdego słoika przetrzeć papierowym ręcznikiem, miejsce w którym zakręcamy nakrętkę powinno być czyste i suche. Od razu po napełnieniu nałożyć zakrętkę i odwrócić do góry dnem. Trzymać słoiki w ten sposób do całkowitego wystygnięcia. Po przełożeniu z powrotem powinny mieć lekko wciągnięte nakrętki. Słoiki przechowywać w lodówce. Tak zabezpieczony bigos należy zjeść w ciągu 2 tygodni.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz