Chleb orkiszowy na zakwasie


Pyszny, zdrowy, domowy chleb orkiszowy na zakwasie żytnim. Ma charakterystyczny lekko orzechowy smak. Jest przyjemnie wilgotny w środku i zachowuje świeżość przez kilka dni. Należy uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o jego czas wyrastania. Chleby na zakwasie, które bezpośrednio po połączeniu składników przekładamy do foremki wyrastają w niej dłużej niż chleby pieczone dwu, trzyetapowo. U każdego z was ten czas może być różny, zależy to głównie od dojrzałości zakwasu i tego jak ciepło jest w pomieszczeniu. Dlatego w przepisie podaję taki rozstrzał od 4 do 12 godzin wyrastania. U mnie ten chleb wyrasta ok. 8 godzin.  


chleb orkiszowy na zakwasie


PRZEPIS NA CHLEB ORKISZOWY NA ZAKWASIE



Składniki :
80 g zakwasu żytniego dokarmionego dzień wcześniej
350 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
150 g mąki orkiszowej jasnej
1 łyżeczka soli
450 ml letniej wody


Jak zrobić chleb orkiszowy na zakwasie :

Wszystkie składniki umieścić w dużej misce i dokładnie wymieszać. Następne przełożyć do foremki o długości 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać mokrą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Czas wyrastania zależy od tego jak dojrzały mamy zakwas i jak ciepło jest w pomieszczeniu. Może to zająć od 4 do nawet 12 godzin. Ciasto powinno wyrosnąć do brzegu foremki. Wówczas posypujemy je z wierzchu mąką i pieczemy w temperaturze 220 stopni przez 40 minut. Na ostatnie 5 minut można wyciągnąć je z foremki, żeby lepiej przypiec boki chleba. Upieczony chleb wyciągamy i odstawiamy na kratkę do całkowitego wystygnięcia.



Jeśli wypróbowałeś ten przepis, podziel się opinią!

26 komentarzy

  1. Jestem ciekawa tego chleba, na zdjęciu wygląda super, taki zwarty, wilgotny.
    Ile wytrzymuje dni?W czym go Pani przechowuje?
    Ja do tej pory tylko żytnie chlebki robię i mieszane z chlebową mąką.
    Jaką Pani mąkę kupiuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najdłużej stał u nas 3 dni i nadal był wilgotny. Chleb przechowuję albo w chlebaku albo zawijam w czystą kuchenną ściereczkę i odstawiam na blat. Kupuję mąkę orkiszową Gdańskie Młyny :) Polecam, chlebek jest bardzo smaczny :)

      Usuń
  2. Dzień dobry
    Czy mogę po prostu użyć mąki orkiszowej 2000 w ilości 500g? I od razu kolejne pytanie odnośnie zakwasu, jak z nim postępować po wyjęciu z lodówki zanim dodam go do zaczynu? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, jeśli chcesz użyć tylko mąki pełnoziarnistej przydałoby się zwiększyć ilość wody, żeby konsystencja była odpowiednia, myślę, że dałabym 25-50 ml wody więcej jeśli masa będzie dość gęsta. Odnośnie zakwasu, wyciągam go z lodówki, zostawiam na 2-3 godziny, żeby się ogrzał dodaję ok. 25 g mąki żytniej typ 2000 i 25-30 ml letniej wody, mieszam, zostawiam na 2-3 godziny i chowam z powrotem do lodówki. Kolejnego dnia wyciągam zakwas, zostawiam znowu na 2-3 godziny, żeby się ogrzał i wówczas przygotowuję ciasto na chleb.

      Usuń
  3. Witam ponownie, mam pytanie odnośnie ilości dodawanego zakwasu.
    Czy na taką ilość mąki 500g powinna przypadać taka ilość zakwasu aktywnego (80g)?
    Obojętnie jaka to będzie mąka? Np. 350 zytniej720 i 150 pszennej chlebowej 750.Lub sama żytnia 720.
    Czy mąka (rodzaj)ma wpływ ile dodajemy zakwasu, czy raczej waga?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! :) Jeśli piekę chleb w większości z jasnej mąki (na 500 g), daję 50-60 g zakwasu :).

      Usuń
  4. Czyli jak ciemniejsza mąka, większy typ, np.1400 żytnia, 2000 to daje się wiecej zakwasu?
    Czy to zależy od ilości mąki?
    Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Lidia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o chleby pieczone jednoetapowo to do wyższego typu mąki daję trochę więcej zakwasu :).

      Usuń
  5. Mam zakwas i trzymam go w lodowce. W sobote chce upiec ten chlebek i zastanawiam sie jak mam zrobic: jutro rano (piatek) wyjmuje z lodowki; po 2-3 godz dokarmiam i znowu po 2-3 godz wkladam do lodowki a rano w sobote odmiarzem 80 g zakwasu i robie chleb wg przepisu. Czy tak bedzie ok?
    Zakwas mam od okolo 2-3 mcy, czyli mlody.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można wyciągnąć zakwas w piątek pod wieczór, zostawić na 2-3 godziny, dokarmić i zostawić już na blacie w kuchni, żeby popracował, rano wstawić chleb a resztę zakwasu schować do lodówki :).

      Usuń
    2. Dziekuje za odpowiedz. Chleb smakuje wybornie.

      Usuń
    3. czesc, nie musisz czekac az zakwas ostygnie, zeby go dokariac. Ja tez tak robilam, bo tylko takie porady znalazlam na internecie, ale to jest dlugie i meczace i trzeba byc caly czas w domu. Poszlam do piekarza, ktory robi chleby na zakwasie i pogadalam z nim. Powiedzial mi, ze on nigdy nie czeka az zakwas sie ociepli i ze lubi pracowac tylko z zimnym zakwasem. Zaczelam robic jak on i nie widze zadnej roznicy oprocz tego, ze zajmuje mi to mniej czasu. Czyli dokarmiam zakwas, ktory wyjmuje prosto z lodowki, po podwojemiu objetosci co umnie trwa okolo 4 godzin chowam go do lodowki i uzywam albo nastepnego dnia albo za dwa dni. Trzeciego dnia nie probowalam,moze juz by go trzeba bylo dokarmic, ale dwa dni po karmieniu moze spokojnie byc w lodowce i czekac na uzycie.

      Usuń
  6. Chciałam serdecznie podziękować za ten przepis. Kupiłam zakwas i szukałam prostego przepisu na chleb orkiszowy. Wypróbowałam kilka ale ten jest najlepszy. Chlebki wychodzą aż miło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo! Życzę udanych wypieków :) Pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Czy chleb wyrabiasz / mieszasz lyzka czy uzywasz miksera, robota, etc? Jesli chcialabym skorzystac z robota, to jakie obroty i jak dlugo wyrabiac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym przepisie mieszam łyżką, nigdy nie używałam robota więc nie doradzę w tej kwestii. W niektórych przepisach używam miksera, ale tam gdzie jest łyżka chodzi o to, żeby ciasta nie mieszać za mocno, dlatego robię to ręcznie :).

      Usuń
  8. Czesc, sama tez pieke chleb orkiszowy, ale z przepisu na dwie czesci, tzn, ze najpierw lacze pol porcji maki, sol, wode i zakwas, czekam az wyrosnie kilka godzin a potem dodaje druga czesc maki i znow czekam az wyrosnie i wtedy dopiere pieke. Trafilam na Twoj przepis, bo szukalam prostrzej i krotszej opcji. NIektore przepisy sa jednoczesciowe jak twoje a niektore maja dwie czesci wyrastania. Na czym polega roznica? Dzieki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piekę chleby jedno i dwuetapowe, różnica polega na czasie fermentacji ciasta co wpływa na smak i miękisz chleba.

      Usuń
  9. Czy przesiewasz make przez sitko? Pieklam juz wiele razy ten chleb i zawsze bylo ok, bez przesiewania. Pytam jak Ty to robisz, bo moze powinnam przesiewac, choc wydaje mi sie, ze piekac chleby raczej maki nie przesiewa sie.
    Pozdrawiam z Melbourne

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy chleb orkiszowy wstawiamy do zimnego piekarnika?

    OdpowiedzUsuń
  11. dzień dobry! czy mogłabym prosić o podpowiedź ile powinnam dać wody i zakwasu jeśli chciałabym upiec chleb tylko z mąki orkiszowej typ 630? będę wdzięczna za pomoc! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przyszłym tygodniu powinien pojawić się przepis na chleb orkiszowy z mąki 630 na zakwasie :).

      Usuń
  12. Ten przepis jest wspaniały, wielokrotnie przeze mnie i rodzinkę wypróbowany, dziękuję😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję pięknie za komentarz! Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń