Pieczone pierożki ze szpinakiem

Pieczone pierożki drożdżowe faszerowane szpinakiem i serem feta. Doskonale smakują z dodatkiem sosu czosnkowego. Sprawdzą się jako przekąską na imprezie. Można przygotować je dzień wcześniej, przechować w lodówce następnie podawać na zimno lub podgrzać w piekarniku. Z podanej proporcji otrzymamy około 25 sztuk.


Ciasto :
300 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
150 ml ciepłej wody
15 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżka ciepłej wody

Farsz :
250 g mrożonego szpinaku
50 g sera feta
1 duży ząbek czosnku
sok z cytryny
1 łyżka oliwy
sól, pieprz

Dodatkowo :
jajko do posmarowania


Sposób przygotowania pierożków ze szpinakiem:

Przygotować zaczyn: w małej miseczce umieścić drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę ciepłej wody, wymieszać, odstawić na 10 minut. Do miski przesiać mąkę, dodać sól, oliwę, gotowy zaczyn i 150 ml ciepłej wody. Wymieszać delikatnie łyżką, kiedy ciasto zbije się w kulę przełożyć na blat i wyrabiać przez kilka minut. Przełożyć do miski, zakryć folią spożywczą i odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia. Przygotować farsz: w garnku rozgrzać oliwę, wrzucić szpinak, podsmażać aż całkiem się rozmrozi, wówczas dodać szczyptę soli i pieprzu oraz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Gotować przez 2-3 minuty. Na koniec dodać do smaku sok z cytryny i ser feta, wymieszać, odcisnąć, odstawić. Gotowe ciasto cienko rozwałkować, szklanką wycinać kółka. Na środek każdego nakładać farsz, dokładnie zalepiać brzegi. Pierożki układać na blaszy wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 20-25 minut (aż ładnie się zarumienią).

Skąd pochodzi przepis?

Tradycyjne pierogi sporządzone na bazie mąki są obecne w polskiej tradycji kulinarnej już od wieków. Jednak to znakomite danie znane jest tak naprawdę na całym świecie. Wariant pieczony sporządzony z dodatkiem drożdży cieszył się dużą popularnością na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Poniższy przepis ze szpinakiem nawiązuje do włoskich ravioli, w których często spotyka się ten zielony składnik. W oryginalnej recepturze zamiast fety wykorzystywana jest riccota. Poza tym danie podaje się w formie gotowanej. 

Na jaką okazję przygotować pieczone pierożki ze szpinakiem?

Wyśmienite pierożki ze szpinakiem to doskonały pomysł z okazji przyjęcia, na którym chcesz zachwycić zaproszonych gości. Przekąska nie wymaga użycia sztućców, dlatego sprawdzi się w trakcie mniej formalnego spotkania, na którym nie siedzi się przy stole. Pieczona potrawa ta bardzo dobrze smakuje w temperaturze pokojowej, zatem polecamy ją na czas upałów, kiedy to nie masz ochoty jeść gorącego posiłku. Poza tym użycie przepisu sprawdzi się przy organizacji przyjęcia urodzinowego dla dzieci. Maluchy uwielbiają chrupiące jedzenie, a dzięki zawartości zdrowego farszu zapewnisz im dodatkową dawkę witamin. 

Właściwości zdrowotne

Podobnie jak pozostałe warzywa liściaste, szpinak jest doskonałym źródłem wielu składników odżywczych. Są to przede wszystkim: tiamina, ryboflawina i niacyna, a także witamina C. Ta ostatnia ułatwia wchłanianie żelaza niehemowego, który jest także zawarty w liściach. To doskonała wiadomość dla wegetarian, którzy powinni wzbogacić swoją dietę o ten komponent. Nasze pieczone pierożki drożdżowe składają się dodatkowo z fety, która jest bardzo dobrym źródłem wapnia i białka dla osób niejedzących mięsa.  

Komu będzie smakować?

Takimi pierożkami drożdżowymi sprawisz wiele radości wszystkim osobom lubiącym smaczne i zdrowe przekąski. Warto wykorzystać przepis dla gości będących na diecie wegetariańskiej, a z pewnością docenią Twój trud. Danie pieczone powinno szczególnie przypaść do gustu paniom, które cenią sobie bezmięsne smaki. Będzie smakować również małym dzieciom ze względu na swoją chrupiącą teksturę. Potrawę można serwować też wszystkim osobom, które nie wierzą, że szpinak może być smaczny. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz