PRZEPIS NA CIASTO NA PIZZĘ
Jak zrobić ciasto na domową pizzę :
Skąd pochodzi posiłek?
Wbrew powszechnym opiniom pizza jako potrawa wcale nie pochodzi z Włoch, a zawdzięcza im tylko swoją nazwę. Pierwsze jej wersje powstały w Grecji i nazywały się „plangutos”. Były to cieniutkie placki posmarowane oliwą i posypane ziołami. W późniejszym czasie wzbogacano je o kolejne dodatki, a danie zyskiwało coraz większą popularność, nie tylko wśród ludu, ale także na dworach. W 1889 roku na cześć królowej Małgorzaty kucharz przygotował pizzę nawiązującą do kolorów flagi Włoch. Na cieście ułożył pomidory, mozzarellę i bazylię. Królowa zachwyciła się jej smakiem, a pizzę nazwano na jej cześć „margharita”.
Na jaką okazję przygotować domową pizzę?
Każdy powód jest dobry, żeby upiec domową pizzę. To ulubiony obiad dzieci i tak samo chętnie jedzona kolacja przez starsze osoby. Umili czas podczas wspólnego oglądania meczu, wieczoru ze znajomymi, filmowego maratonu czy urodzinowej imprezy. Najlepiej smakuje jedzona wspólnie, dlatego też z mojego przepisu wychodzą od razu dwie pizze! Jeżeli spodziewasz się większej liczby gości, śmiało podwój składniki! Przygotowane ciasto możesz udekorować ulubionymi dodatkami albo po prostu wykorzystać resztki z Twojej lodówki!
Właściwości zdrowotne
Niewiele fast foodów może się pochwalić tyloma właściwościami zdrowotnymi co domowa pizza. Samo ciasto to tak naprawdę węglowodany, które dostarczają nam energii. Ponadto nałożony na nie sos ze świeżych pomidorów ma działanie przeciwnowotworowe, ze względu na dużą zawartość likopenu. Badania potwierdzają, że osoby jedzące pizzę dwa razy w tygodniu są mniej narażone na raka przełyku, gardła oraz jelita grubego. Oczywiście nie należy przesadzać z tłustymi dodatkami.
Komu będzie smakować?
Szacuje się, że aż 96% Polaków to miłośnicy pizzy! To jedno z najpopularniejszych dań, chętnie jedzonych zwłaszcza w weekend. Kochamy je przede wszystkim za puszyste, a zarazem kruche ciasto i bogactwo dodatków, które można łączyć w dowolne konfiguracje. Amatorzy słodko-wytrawnych połączeń zachwycają się wersją z szynką i ananasem, fani ostrych smaków lubują się w papryczkach chilli i pepperoni, a tradycjonaliści najchętniej wybierają margharitę czy capriciosę.
ciasto wygląda idealnie :))
OdpowiedzUsuńO super! Dzięki za przepis! A pochwal się, jakiej mąki najczęściej do tego używasz. Ja widziałam ostatnio w sklepie specjalną mąkę do pizzy domowej https://basiazsercem.pl/ i mam nadzieję, że sprawdzi się w mojej kuchni oraz będzie pomocna w tym, aby stworzyć dla mnie przepyszną pizzę.
OdpowiedzUsuń