Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem na zakwasie


Przyjemny w przygotowaniu, prosty chleb pszenno-żytni z ziarnami słonecznika na zakwasie. Ma chrupiącą skórkę i jest wilgotny w środku, dobrze smakuje na drugi i nawet trzeci dzień. Bardzo lubię go piec, bo jego przygotowanie nie trwa tak długo jak innych chlebów żytnich na zakwasie. Trzeba pamiętać, żeby dzień przed pieczeniem dokarmić zakwas. Ciasto wystarczy wymieszać łyżką i od razu przełożyć do foremki. Czas wyrastania może być różny, u mnie zazwyczaj chleb wyrasta 6-8 godzin, ale zdarzało się, że czekałam 12-14 godzin zanim urośnie do brzegu foremki. Trzeba być cierpliwym :) jak to z chlebami na zakwasie bywa i dobrze rozłożyć sobie to wyrastanie w czasie. Ja albo wyciągam zakwas z samego rana, wówczas przed południem mieszam chleb i odstawiam, albo wyciągam zakwas wieczorem i zostawiam chleb do wyrośnięcia przez noc. Zajrzyjcie na inne przepisy na chleby na zakwasie – klik


chleb pszenno zytni ze slonecznikiem na zakwasie


PRZEPIS NA CHLEB PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE


Składniki :
250 g maki żytniej typ 2000
250 g mąki pszennej typ 450-650
1 łyżeczka soli
80 g ziaren słonecznika
80 g zakwasu żytniego
450 ml letniej wody


Jak chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem na zakwasie :
Dzień przed pieczeniem wyciągnąć zakwas z lodówki, ogrzać do temperatury pokojowej i dokarmić : 1 łyżką mąki żytniej 2000 i 1 łyżką letniej wody, wymieszać zostawić w ciepłym miejscu na około 4-5 godzin, następnie schować z powrotem do lodówki. W dniu pieczenia wyciągnąć zakwas z lodówki, zostawić na 4-5 godzin, żeby ogrzał się do temperatury pokojowej, następnie przygotować chleb. Do miski przesypać mąkę żytnią i pszenną, dodać sól, ziarna słonecznika, zakwas i wodę. Wymieszać łyżką i przełożyć do keksówki (o długości 25 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Zwilżoną dłonią lub łyżką wyrównać ciasto w foremce, posypać ziarnami słonecznika i lekko je przyklepać. Tak przygotowane ciasto przykryć kuchenną ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Chleb powinien wyrosnąć do brzegu foremki, zazwyczaj zajmuje to między 6 a 8 godzin, ale zdarza się, że wyrasta 12-14 godzin. Kiedy urośnie do brzegu foremki, można wsadzać go do pieca. Piec w temperaturze 220 stopni przez 50 minut. Na ostatnie 5-10 minut wyciągnąć go z foremki, żeby dopiec boki. Upieczony chleb odstawić do całkowitego wystudzenia.

4 komentarze

  1. Przepraszam, że w tym trudnym czasie zawracam głowę, ale właśnie staram się szlifować swoje wypieki chleba, a Twoje przepisy mnie tylko do tego zachęcają, i myślę, że mogę sie uczyć od już doświadczonych osób takich jak Ty.
    Czy możesz mi napisać jaka jest różnica w pieczeniu? w chlebie? jak robisz ciasto chlebowe na jeden raz lub dzielisz ten proces na dwa etapy, czyli dzień wcześniej zakwas a na drugi dzień dodajesz pozostałe składniki.Czy to ma znaczenie?Który sposób jest lepszy?
    jednorazowo daje się mnie zaczynu zauważyłam, a jak robisz wcześniej zaczyn to jest jego zdecydowanie więcej prawda?
    Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam Lidia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chleb pieczony dwufazowo ma na pewno bardziej porowaty miękisz i szybciej wyrasta w foremce. Powiedziałabym jeszcze, że bardziej smakuje "zakwasem", chleb jednofazowy jest delikatniejszy w smaku. Polecam wypróbować oba sposoby i sprawdzić, który chleb będzie wygodniejszy w przygotowaniu i będzie lepiej smakował. W razie pytań, proszę pisać :) Pozdrawiam! :)

      Usuń
  2. Pięknie dziękuję, pozdrawiam i życzę spokojnych i pięknych świąt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Również życzę zdrowych i pogodnych Świąt! :)

      Usuń